nych do bycia podmiotem praw i obowiązków oraz do dokonywania we własnym imieniu czynności prawnych. Osobowość prawna jest immanentnie związana z powstaniem osoby prawnej, dlatego że bez osobowości prawnej osoba prawna przestaje istnieć. Przy wyjaśnianiu pojęcia osobowości prawnej warto także przyjrzeć się pojęciu zdolności prawnej. Zdolność prawna jest to nic innego, jak zdolność do bycia podmiotem praw i obowiązków w prawie cywilnym. Zdolność prawna jest atrybutem zarówno osób fizycznych, jak i jednostek organizacyjnych. Jest to pojęcie nie ulegające stopniowaniu, można albo posiadać zdolność prawną, albo nie. Jest także niezbywalna, nie można się jej zrzec, ani ograniczyć. Izby adwokackie oraz zespoły adwokackie są przykładami organizacji, które posiadają osobowość prawną.
Kto może zostać aplikantem adwokackim
Żeby móc wykonywać zawód adwokata potrzebny jest szereg uprawnień, które upoważniają do wykonywania tego zawodu. Jednym z wymagań, żeby zostać adwokatem, jest odbycie aplikacji adwokackiej. Aplikant adwokacki musi być osobą, która posiada tytuł zawodowy magistra prawa. Aplikant musi zdać odpowiedni egzamin wstępny na aplikację adwokacką, w trakcie której przygotowuje się do samodzielnego pełnienia zawodu adwokata. Zarówno aplikanci adwokaccy, jak i adwokaci są członkami adwokatury. Aplikant adwokacki posiada już pewne uprawnienia, które pozwalają mu, między innymi, na sporządzanie i podpisywanie pism procesowych związanych z występowaniem adwokata przed sądami. Ponadto po sześciomiesięcznej aplikacji adwokackiej aplikant może zastępować adwokata przed sądami, organami ścigania oraz organami państwowymi, z wyjątkiem kilku instytucji. Na listę aplikantów adwokackich mogą zostać wpisane osoby, które posiadają nieskazitelny charakter i swoim zachowaniem dają rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu adwokata.
Kto może wykonywać zawód adwokata
Adwokat, tak samo jest wiele innych zawodów, musi spełniać odpowiednie wymagania, żeby zdobyć i wykonywać zawód. Podstawowym wymaganiem, żeby zdobyć zawód adwokata jest, rzecz jasna, ukończenie studiów prawniczych. Ponadto kandydat na adwokata musi odbyć aplikację adwokacką, czyli inaczej mówiąc musi odbyć praktykę w adwokaturze. Ostatnim krokiem do kariery adwokackiej jest zdanie specjalnego egzaminu na adwokata. Z obowiązku odbycia aplikacji adwokackiej oraz ze zdawania egzaminu są zwolnione osoby posiadające tytuł naukowy profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie prawa. Warto wiedzieć, że prawo do wykonywania zawodu ma ten, kto został wpisany na listę adwokatów przez okręgową radę adwokacką. Adwokaci mogą wykonywać swój zawód indywidualnie lub w zespołach adwokackich. Po spełnieniu wszystkich koniecznych wymagań zawodowych, adwokat może otworzyć własną kancelarię adwokacką, w której będzie mógł świadczyć usługi prawne należące do zakresu działań zawodu adwokata.
Kim jest prawnik
Zawód prawnika jest jedną z wielu opcji wyboru kariery, a w ramach tej profesji istnieje wiele różnych specjalizacji. Prawnik oznacza osobę, która pełni określoną funkcję lub zawód albo posiada wykształcenie prawnicze. Ciekawostką jest fakt, że samo pojęcia prawnika nie jest jednolite i zależy od innych czynników, takich kultura prawna, czas czy też powszechnie przyjęte normy socjologiczne. Istnieje nawet osobna dziedzina, która zajmuje się teorią pojęcia prawnika, a jest nią komparatystyka prawnicza. Sama nazwa tego zawodu wywodzi się z terminologii common low, aczkolwiek znaczenie słowa prawnik jest odmienne w prawie stanowionym. Pierwotne znaczenie słowa prawnik oznaczało osobę, która ukończyła studia prawnicze, nawet jeśli później nie wykonywała zawodu prawniczego. Istnieją trzy główne teorie dotyczące zawodu prawnika, które zostały sformułowane przez wybitnych socjologów. Sama klasyfikacja zawodów prawniczych nie jest prosta i zawiera kilka kryteriów podziału. Pojęcie prawnika jest więc szerokie, a jego znaczenie zmieniało się z czasem.