wynagrodzenie. Czy stała obsługa jest tym samym co kompleksowa? Nie zawsze. Stała ? oznacza, że nie musisz do poszczególnych spraw szukać pełnomocnika ? masz zapewnioną pomoc zgodnie z umową.
Umowa może określać zakres spraw, z jakimi możesz się zwrócić do pełnomocnika albo ustalać np. limit godzin w miesiącu, w ramach których prawnik udzieli pomocy w ramach ustalonego wynagrodzenia.
Jeśli przekroczysz limit ? godziny będą dodatkowo płatne, przy czym z reguły stawka poza pakietem jest wyższa niż ta, która wychodzi średnio z rozliczenia ryczałtowego. Podsumowując ? najpełniejszą opcją stałej obsługi jest obsługa kompleksowa ? dotyczy wszystkich rodzajów spraw, ale wysokość wynagrodzenia może być ustalona w różny sposób.
Pakiety w obsłudze prawnej firm
Nie każdy ma takie same potrzeby oraz możliwości finansowe. Dlatego umowę na stałą obsługę firm można różnie ukształtować ? to kwestia dogadania się z prawnikiem. Jedni dobrze sobie radzą z pisaniem prostych pism i wezwań i nie potrzebują do tego pomocy. Inni nie mają czasu na tego rodzaju drobnostki i wolą się od nich odciążyć. Ktoś inny potrzebuje wsparcia na negocjacjach albo spojrzenia fachowym okiem na umowę. A może ze wszystkim świetnie sobie radzisz, tylko potrzebujesz pomocy do prowadzenia spraw sądowych? Wszystko jest kwestią ustaleń z kancelarią, która zajmie się obsługą prawną Twojej firmy.
W chwili obecnej na rynku działa ich tak wiele, że nie powinno być problemów z wyborem tej, która będzie odpowiadała Twoim potrzebom. Można pytać znajomych, skorzystać z przeglądarek oraz porównać oferty na stronach internetowych, a co najważniejsze ? skontaktować się, jeśli będziemy mieć jakiekolwiek wątpliwości ? to nic nie kosztuje i nie jest zobowiązujące.
Dlaczego lepiej powierzyć sprawę profesjonaliście?
Kompleksową obsługę prawną firmy, albo sprawę jako taką można powierzyć każdemu, ale powinien być to co najmniej prawnik ? osoba, która ukończyła studia prawnicze. Takiej osoby nie obowiązują jednak żadne kodeksy etyczne, poza być może wewnętrznymi uregulowaniami i ustaleniami z klientem. Kodeks etyki wiąże już jednak aplikantów radcowskich i adwokackich, którzy uczą się, by zostać radcami prawnymi i adwokatami.
Najczęściej obsługę prawną powierza się radcom prawnym i adwokatom ? podmiotom, które także obowiązują kodeksy etyki zawodowej, w tym zachowania w tajemnicy informacji, o których dowiedzieli się świadcząc pomoc prawną. Za ich naruszenie możliwe jest nawet zawieszenie w prawie do wykonywania zawodu, czy nawet skreślenie z listy adwokatów, czy radców prawnych.